Chyba nikt z nas nie spodziewał się, że koronawirus, który początkowo nie aspirował do miana pandemii, a wydawał się lokalnym problemem Chin, odciśnie tak ogromne piętno na naszym życiu codziennym.
Koronawirus jest już ogólnoświatowym problemem, z którym wiele krajów nie potrafi sobie poradzić. Codziennie przybywają tysiące zarażonych, a w wielu państwach służba zdrowia nie radzi sobie z zaistniałą sytuacją.
Polska stara się podejmować wszelkie kroki, które przyczynią się do zredukowania ilości zarażeń – władze robią wszystko, by nie dopuścić do powtórzenia sytuacji z Włoch, czy Hiszpanii.
Nowe zasady postępowania ze zwłokami osób zmarłych na COVID-19
W piątek w Dzienniku Ustaw opublikowano zaktualizowane zmiany, które dotyczą pochówku osób zmarłych na skutek zarażenia koronawirusem. Obowiązują one pracowników domów pogrzebowych oraz rodziny zmarłych i dostępne są pod tym linkiem.
Ciała zmarłych z powodu COVID-19, powinny być zdezynfekowane specjalnym płynem odkażającym o wirusobójczym spektrum działania. Zwłoki zarażonych nie powinny być także myte. Jeśli jest to konieczne – należy zachować szczególne środki ostrożności.
Zwłoki nie powinny być okazywane rodzinie, a także zmarli nie powinni być ubierani przez pracowników do trumny. Zwłoki należy umieścić wraz z ubraniem szpitalnym w specjalnym worku, który będzie je szczelnie ochraniał.
Jeśli rodzina będzie chciała przekazać zmarłego do spopielenia, należy wówczas jego ciało umieścić w dwóch workach ochronnych. Każdy z nich musi być spryskany specjalnym płynem odkażającym.
Zabezpieczone zwłoki należy umieścić w szczelnie zamkniętej trumnie, lub jeśli mają trafić do krematorium – w kapsule transportowej.
Jeśli do śmierci zmarłego doszło w szpitalu, jego zwłoki powinny być zabezpieczone przez personel szpitala. Natomiast jeśli umarł poza szpitalem, zwłoki muszą zabezpieczyć pracownicy domu pogrzebowego, którzy są odpowiednio przeszkoleni w tym zakresie.
Pracownicy domów pogrzebowych powinni być także odpowiednio zabezpieczeni, tzn. powinni być zaopatrzeni w: długi fartuch lub kombinezon ochronny, jednorazową maskę ochraniającą otwory oddechowe, czepek ochronny, a dodatkowo przed umieszczeniem zwłok w szczelnym worku maskę z filtrem, jednorazowe rękawice, gogle lub przyłbicę ochronną.
W pogrzebie może brać udział wyłącznie najbliższa rodzina zmarłego – maksymalnie 5 osób. Jednak jeśli rodzina zmarłego miała z nim bezpośredni kontakt przed śmiercią i poddana jest kwarantannie, nie może uczestniczyć w jego ostatnim pożegnaniu.
Przypomnij sobie o… ZACHOWANIE TEGO KSIĘDZA POZOSTAWIA WIELE DO ŻYCZENIA. TO, CO POWIEDZIAŁ DO CHŁOPCA, NIE POWINNO MIEĆ MIEJSCA
Jak informował portal Życie: TOWAR, KTÓRY POLACY KUPUJĄ NA POTĘGĘ. JUŻ NIEDŁUGO MOŻE ZABRAKNĄĆ GO W SKLEPACH
Portal Życie pisał również o… KASIA MOŚ STRACIŁA DZIADKA. PRZEZ KILKA GODZIN LEŻAŁ W KARETCE, CO NA TO SZPITAL