W 2020 roku czekają nas spore zmiany. Nie tylko w prawie, ale również na mapie naszego kraju. Od stycznia w Polsce będzie więcej miast. Wszystko to za sprawą tego, iż cztery miejscowości odzyskają status miejski, który utraciły po powstaniu styczniowym.

Jak podaje "Radio Zet" zgodnie z rozporządzeniem Rady Ministrów status miasta uzyskają miejscowości: Lututów w powiecie wieruszowskim w woj. łódzkim, Piątek w powiecie łęczyckim w woj. łódzkim, Czerwińsk nad Wisłą w powiecie płońskim w woj. mazowieckim i Klimontów w powiecie sandomierskim w woj. świętokrzyskim.

Akty nadania statusu miasta zostały wręczone 30 grudnia przez wiceministera Pawła Szefernakera.

Jak można przeczytać na stronie gov.pl:

"Wszystkie miejscowości, które od nowego roku otrzymają status miasta, utraciły swoje prawa miejskie w wyniku represji carskich po powstaniu styczniowym. Lututów posiadał prawa miejskie dwukrotnie: w latach 1406–1714 oraz 1843–1870. Piątek był już miastem w latach 1339–1869, Czerwińsk nad Wisłą w latach 1373–1869, a Klimontów w latach 1604–1869. "

Jaki jest powód ponownego nadania miejskiego statusu?

Wyżej wymienione miejscowości spełniają miejski charakter. Mianowicie są zwodociągowane i skanalizowane. Ponadto większość mieszkańców nie jest zatrudniona w rolnictwie. Każde z nich wcześniej posiadało już prawa miejskie.

Piątek jest sławną w naszym kraju miejscowością ze względu na to, iż stanowi geometryczny środek Polski. Dodatkowo na liście zabytków znajdują się tam: rzymskokatolicki kościół pw. Świętej Trójcy, dzwonnice oraz park miejski.

Lututów z kolei jest miejscowością, która zachowuje typowo miejski charakter przestrzenny. Do zabytków należy zaliczyć tam m. in. Kościół parafialny pw. Św. Piotra i Pawła, zespół dworsko- pałacowy, synagogę z XIX w. oraz cmentarz żydowski.

W Czerwińsku nad Wisłą uwagę przyciąga zabytkowy kościół romański, który każdego roku odwiedzany jest przez setki turystów. Dodatkowo to właśnie w Czerwińsku nagrywane były takie filmy jak "Matura" Tadeusza Konwickiego czy sceny do seriali "Lalka", "Wszystkie pieniędze świata" i "Kryminalni".

Klimontów natomiast wyróżnia się tym. iż układ urbanistyczny tej miejsowości został wpisany do rejestru zabytków nieruchomych. Do zabytków należy również zaliczyć zespół kościoła kolegiackiego, Synagogę z 1851 roku, Klasztor Dominikanów oraz zabudowę rynku.

Warto sobie przypomnieć...NOWE STAWKI ABONAMENTU RTV. JAKA BĘDZIE WYSOKOŚĆ OPŁAT, KTO MOŻE LICZYĆ NA ULGI I JAK JE ZDOBYĆ

Portal "Życie" pisał: CI, KTÓRZY SPŁACAJĄ KREDYT MOGĄ LICZYĆ NA WSPARCIE. W ŻYCIE MA WEJŚĆ NOWA USTAWA. KTO NA NIEJ ZYSKA

Informował również...ZAMKNĘLI PSA NA BALKONIE PRZEZ 2 DNI BEZ WODY I POŻYWIENIA. REAKCJA SŁUŻB OBURZYŁA POLAKÓW