Trudno wyobrazić sobie Boże Narodzenie bez choinki. Ubieranie jej to jedna z najpiękniejszych świątecznych tradycji. I choć zwyczaj ten funkcjonuje, praktycznie od zawsze w wielu polskich domach, nie wszyscy wiedzą, z czym jest związany.
Zacznijmy od najważniejszego, a mianowicie od samego drzewka. W wielu kulturach to właśnie drzewo jest symbolem życia i odrodzenia. Takie znaczenie przypisuje się zwłaszcza tym iglastym.
Drzewo bardzo wcześnie występowało jako symbol „drzewa poznania dobra i zła” z Biblijnej opowieści o Adamie i Ewie. Z kolei tradycja drzewka bożonarodzeniowego pojawiła się po raz pierwszy w XVI wieku.
Zwyczaj ubierania drzewka na święta wywodzi się z Alzacji. To tam po raz pierwszy strojono iglaki w ozdoby z papieru oraz wieszano na nich jabłka. Podobno wielkim zwolennikiem tej praktyki był sam Marcin Luter. Tradycja ta więc bardzo szybko stała się popularna na terenie całych Niemiec.
Ubieranie choinki – zwyczaj związany z religią chrześcijańską
Początkowo, Kościół nie chciał zaakceptować tradycji strojenia bożonarodzeniowych drzewek. Wszystko przez to, iż ich dekorowanie było bardzo wcześnie praktykowane przez pogan. Ludzie ubierali drzewka, gdyż wierzyli, że zapewni im to bezpieczeństwo i pomyślność. Ubrane choinki miały chronić domowników przed złymi duchami.
Dopiero później udekorowane drzewko stało się symbolem katolickich świąt Bożego Narodzenia. Kościół przejmując ten zwyczaj szybko rozprzestrzenił go we Francji i Anglii. Później stopniowo tradycję zaczęły przejmować inne europejskie kraje.
Kiedy choinka dotarła do Polski?
W Polsce pierwsze drzewka zaczęto dekorować na przełomie XVIII i XIX wieku. Tradycję tę upowszechnili niemieccy protestanci. W pierwszych dekadach bożonarodzeniowe drzewka pojawiały się jedynie w miastach.
Na wsiach wciąż praktykowany był zwyczaj dekorowania snopu zboża. Z czasem jednak i tam choinki zyskały ogromną popularność.
Jak wiadomo pierwsze choinki nieco różniły się od tych, które spotykamy teraz. Gospodarze ubierali drzewka w pierniki, ciastka, orzechy, czy jabłka. Na choinkach królowały także przygotowywane z bibuły, ręcznie robione ozdoby. Zamiast znanych nam lampek, na choinkach układano świeczki.
Dziś rzadko spotyka się choinki przystrojone w tego typu dekoracje. Zazwyczaj ludzie stawiają na kolorowe bombki i elektryczne światełka. Jednak nieważne, jak jest przystrojona, choinka zawsze nadaje świętom niepowtarzalny klimat.
Nic dziwnego, że wiele osób coraz częściej ubiera ją znacznie szybciej niż, jak nakazuje tradycja, w wieczór wigilijny. W końcu każdy z nas marzy o tym, aby święta trwały jak nadłużej, a ich rodzinna atmosfera niosła radość ludziom jeszcze długo po ich zakończeniu.
Warto sobie przypomnieć...NAJPIĘKNIEJSZE JARMARKI BOŻONARODZENIOWE W POLSCE. GDZIE NAJLEPIEJ WYBRAĆ SIĘ W WEEKEND
Portal "Życie" pisał: URLOPY 2020. KIEDY WZIĄĆ URLOP W 2020 ROKU, BY MIEĆ JAK NAJWIĘCEJ WOLNEGO
Informował również...WYSYŁANIE KARTEK BOŻONARODZENIOWYCH BĘDZIE ZAKAZANE? WSZYSTKO PRZEZ PRZEPISY RODO