To już za chwilę – z końcem listopada rozpocznie się nowy rok liturgiczny, a także Adwent. Z tym dwoma okazjami wiąże się ważny obrzęd w religii katolickiej. To jeden z elementów przygotowania do świąt Bożego Narodzenia, a także coroczne odwiedziny kapłanów w domach parafian. Ta tradycja kultywowana jest od wielu lat.

Wiele osób nie wiem jednak o tym, że takie wizyty będą odbywać się na zupełnie nowych zasadach. Wiele osób, które nie chciały przyjąć księdza po kolędzie z różnych powodów starało się unikać przebywania w domu. Duchowni postanowili odpowiedzieć na tę sytuację i rozwiązać problem w zupełnie nowej formule.

Wierni mogą spodziewać się kopert w skrzynkach pocztowych. Kapłani w całej Polsce zmieniają zasady wizyt duszpasterskich. Czeka nas kolęda ”na nowo”

Już w okresie Adwentu w wielu miastach i wsiach w Polsce rozpoczynają się wizyty duszpasterskie parafian, które potrwają aż do święta Ofiarowania Pańskiego w lutym. W Krakowie już pojawiły się specjalne listy adresowane do parafian. Podobne zabiegi czynią już kapłani w Warszawie, Wrocławiu, Poznaniu czy Szczecinie. O co chodzi?

O deklarację chęci przyjęcia księdza po kolędzie. Kapłani najwyraźniej nie chcą już zmuszać wiernych do przyjmowania wizyt duszpasterskich i czekają na odzew ze strony wyłącznie zainteresowanych takim kontaktem z kościołem. Na kartce znajduje się najczęściej hasło „zapraszam księdza na wizytę duszpasterską”, a później należy wpisać swoje dane osobowe łącznie z adresem. Zaproszenie należy odnieść do kościoła. Niektóre parafie, aby ułatwić sprawę uruchomiły specjalne formularze w Internecie.

Ile wręczyć księdzu w trakcie kolędy? To zawsze kwestia sporna. Na ciekawy pomysł wpadła parafia w Pawłowicach, która przypomniała wiernym, że opłata jest dobrowolna i nikt nie ma prawa żądać pieniędzy od parafian.

- Nigdy jednak materialne ubóstwo nie może być przeszkodą w tym, by przyjąć kapłana we własnym domu i żaden duszpasterz nie ma prawa do­magać się jakiegokolwiek datku - czytamy na stronie Parafii Podwyższenia Krzyża Św. w Pawłowicach.

Jak informował portal "Życie News": KASIA CICHOPEK WE ŁZACH OPOWIEDZIAŁA O SMUTNYM DOŚWIADCZENIU. GWIEŹDZIE TRUDNO PRZYCHODZI POGODZENIE SIĘ ZE STRATĄ. ODESZŁA WAŻNA DLA NIEJ OSOBA

Przypomnij sobie: NA JAW WYCHODZĄ NAJNOWSZE INFORMACJE O KAMILKU Z CZĘSTOCHOWY. WIADOMO JUŻ, CO STANIE SIĘ Z RODZEŃSTWEM OŚMIOLATKA. OJCIEC CHŁOPCA STARA SIĘ O DZIECI

Portal "Życie News" pisał również: POWALAJĄCE WIEŚCI NA TEMAT SYLWESTRA MARZEŃ TVP. TO BĘDZIE SPORE ZASKOCZENIE DLA WIDZÓW TELEWIZJI PUBLICZNEJ. LOSY IMPREZY W ZAKOPANEM SĄ PRZESĄDZONE

W ostatnich dniach pisaliśmy także o: NOWY SEZON PUCHARU ŚWIATA W SKOKACH NARCIARSKICH ZA CHWILĘ! WIELU KIBICÓW ZASTANAWIA SIĘ, KIEDY NADEJDZIE KRES KARIERY KAMILA STOCHA. SKOCZEK MA PLAN