1. Głównie zaparowywanie okien zdaża się w pomieszczeniach o dużej wilgotności. Zmierz wilgotność względną w mieszkaniu — nie powinna przekraczać 60%. Najprostszym i najskuteczniejszym sposobem na wyeliminowanie pojawienia się wilgoci na szybach jest okresowa wentylacja. Ponadto nowoczesne okna PCV wyposażone są w funkcję tzw. wentylacji szczelinowej, która jest bardzo wygodna w zimnych porach roku. Uchwyt należy obrócić o 45 °.

Pomiędzy skrzydłem a ościeżnicą pojawi się niepozorna szczelina, przez którą wydostanie się nadmierna wilgoć. Zaleca się zamontowanie zaworu wentylacyjnego na samym oknie. Rozwiązanie to nie powoduje dyskomfortu mieszkańców, w przeciwieństwie do tradycyjnej wentylacji, ponieważ zespól okienny z PVC, nie traci swoich podstawowych właściwości użytkowych (izolacja akustyczna i termoizolacja), a wentylacja odbywa się przez całą dobę bez tworzenia się przeciągów.

2. Czasami przyczyną może być zbyt szeroki parapet (zwykle zamawiają je miłośnicy roślin doniczkowych). Duże parapety blokują dopływ ciepłego powietrza z kaloryfera, szyby nie są podgrzewane, wówczas może osadzać się na nich skroplona para wodna.

Zamawiając okno należy pamiętać, aby parapet nie zasłaniał grzejnika więcej niż 1/3 szerokości urządzenia. Rozwiązania — regularna wentylacja, montaż układu wentylacyjnego lub wymiana szerokiego parapetu na węższy. Pomocne może być również zamontowanie zaworu wentylacyjnego w parapecie.

3. Innym powodem tworzenia się kropelek wody i parowania szyby może być konstrukcja szkła. Dlatego, aby uchronić się przed nieprzyjemnymi konsekwencjami instalowania jednokomorowych okien z podwójnymi szybami, wybierz konstrukcje dwukomorowe z energooszczędnym szkłem.

4. Jeśli przestudiujesz komentarze na forach użytkowników okien plastikowych zobaczysz, że większość wilgoci spływa na krawędzie szyby w miejscu, w którym znajduje się ramka okienna. Jeśli nie masz możliwości zorganizowania wymuszonej wentylacji, zainstaluj okna z podwójnymi szybami z plastikową ramą. Może to zmniejszyć prawdopodobieństwo kondensacji pary wodnej osadzającej się na oknach.

5. Ponadto szkło może się "pocić" z powodu zbyt niskiej temperatury w pomieszczeniu. Jeśli spojrzeć na skroplenia widać, że najczęściej i obficie pojawiają się one w momencie, gdy na zewnątrz jest już chłodno, a ogrzewanie nie zostało jeszcze włączone. Umieszczając dodatkowe ogrzewanie powietrza w pomieszczeniu, usuniesz „punkt rosy” i skierujesz wilgoć na zewnątrz. Zmniejszy to ryzyko zawilgocenia wnętrza szyby.

6. Zła instalacja może również powodować kondensację na plastikowych oknach. Na przykład nieizolowane krawędzi bocznych na zewnątrz i wewnątrz. Naprawienie tej wady po zainstalowaniu plastikowego okna jest niezwykle problematyczne. Izolację należy wykonać bezpośrednio podczas montażu okna.

7. W niektórych przypadkach, w zależności od pory roku, pomocne może być zmniejszenie ustawienia zaparowania plastikowej szyby regulacyjnej. Większość nowoczesnych jednostek okiennych z PVC ma regulację na tryb zimowy i letni. Zwykle w wersji zimowej instalowane jest plastikowe okno. Zaleca się ponowne skonfigurowanie jednostki okiennej na lato.

Aby więc okna przestały „płakać”:

• częściej wietrzyć pomieszczenie;

• wymienić parapety na węższe;

• dostosować ustawienia okna plastikowego do okresu sezonowego;

• Zamontować wbudowany zawór wentylacyjny w oknie.

Jeśli wszystkie te manipulacje nie pomogły, warto pomyśleć o wymianie jednostki okiennej z PCV na energooszczędną. Upewnij się, że instalatorzy nie „zapomną” o zaizolowaniu zewnętrznych i wewnętrznych krawędzi.

Jak informował portal "Życie": TO JUŻ OFICJALNE. PREMIER MATEUSZ MORAWIECKI POTWIERDZIŁ INFORMACJĘ, KTÓRA BYŁA NIEPEWNA. CHODZI O POMOC FINANSOWĄ W ZWIĄZKU Z TARCZĄ ANTYKRYZYSOWĄ

Przypomnij sobie: NIEZWYKLE ISTOTNA WIADOMOŚĆ DLA WSZYSTKICH POLAKÓW. GŁÓWNY INSPEKTORAT SANITARNY PRZEKAZAŁ WAŻNĄ INFORMACJĘ. KONIECZNIE NALEŻY SIĘ Z NIĄ ZAPOZNAĆ

Portal "Życie" pisał również: PREZYDENT JEDNEGO Z MIAST SPRZECIWIŁ SIĘ RZĄDZĄCYM. POZWOLIŁ MIESZKAŃCOM WEJŚĆ NA TEREN MIEJSCA SPOCZYNKU PODCZAS DNIA WSZYSTKICH ŚWIĘTYCH