Święty Hieronim nauczał, że "ten, kogo chrzest oczyścił, nie musi się kąpać raz drugi". Przekonywał tym naszych przodków, że nie powinni oni dbać o higienę i zażywać częstych kąpieli. Ponadto we wczesnym średniowieczu kąpiele w niedzielę i święta były zakazane. Ponoć odwracały one uwagę od spraw duchowych.

W brudnym ciele czysty duch

Średniowieczny Kościół nie zachęcał do zażywania zbyt częstych kąpieli. Według władz kościelnych dobry chrześcijanin powinien być brudny na ciele i czysty na duszy, a własny wygląd nie powinien odciągać od spraw boskich.

Wielu naszych średniowiecznych przodków poświęcało swoją cielesność po to, aby zbliżyć się do chrystusowego ideału. Śląska księżna Jadwiga, żona Henryka Brodatego, „jeśli już myła twarz, to do ręczników przychodząc, którymi zakonnice ręce ocierały, gdzie były najbrudniejsze, ona je na oczy i usta swe kładła”.

Od kąpieli stroniła także księżna Kinga, żona Bolesława Wstydliwego. W jej żywotach można przeczytać , że „nigdy nie zażywała ulgi w kadzi lub w łaźni, ani też żadną wodą nie obmywała twarzy, jak tylko przy okazji komunii albo w wielkiej potrzebie”.

Natomiast książę wielkopolski Przemysław I przez ostatnie cztery lata życia nie kąpał się wcale. Miało to wymiar ascetyczny.

Częste mycie skraca życie

W późniejszym średniowieczu ludzie zaczęli przekonywać się do gorących kąpieli. Korzystanie z łaźni uznawano wówczas za podstawowy zabieg pielęgnacji ciała. Były dostępne niemal dla wszystkich, jednak do czasu. W XV wieku zostały one uznane przez ówczesnych lekarzy za jedną z przyczyn epidemii dżumy.

W 1526 roku Erazm z Rotterdamu pisał, że: „25 lat temu nie było w Brabancji nic bardziej modnego niż łaźnie publiczne. Teraz nie masz ani jednej – nowa plaga nauczyła nas je omijać”.

Średniowieczni przodkowie byli przekonani, że zaraźliwe powietrze wślizgiwało się do ciała przez otwarte pod wpływem ciepłej wody pory. Ponadto w wielu ówczesnych traktatach i poradnikach ostrzegano, że kąpiel powoduje głupotę, osłabia organizm i pozbawia cnoty.

Wbrew tego typu historiom, nie wszyscy nasi średniowieczni przodkowie unikali higieny osobistej. Mimo negatywnych trendów nadal znajdowała ona miejsce w życiu Europejczyków.

Na portalu "Życie" dowiesz się także... KOLEJNA EKRANIZACJA KOMIKSU TRAFI NA EKRANY. "SWAMP THING" ZBIERA ZARÓWNO POZYTYWNE, JAK I NEGATYWNE RECENZJE

Warto sobie przypomnieć... PODRÓŻ SENTYMENTALNA. ULUBIONE PRZEDMIOTY CZASÓW PRL-U

Portal "Życie" informuje również o... TO JUŻ PEWNE, CUKIER ZOSTANIE OPODATKOWANY. MINISTERSTWO ZDROWIA WŁAŚNIE PODAŁO DOKŁADNĄ DATĘ