Dzisiaj, dzięki tej metodzie rekonstrukcji, możemy porównać rzeczywisty wygląd postaci historycznych z portretami i rzeźbami, a także zobaczyć, jak wyglądali nasi mniej znani przodkowie.

W Bright Side postanowiliśmy porównać twarze ludzi, których wygląd odtworzono nie tylko z czaszki, ale także z ich zdjęć, z obrazem, który oglądaliśmy.

Królowa Elżbieta I

W 2018 r. Brytyjski artysta Matt Collichow zaprezentował swój robotyczny projekt „Maska młodości”, odtwarzający twarz królowej Elżbiety I. Gdy objął tron, miała zaledwie 25 lat. Panowanie Królowej nazywa się Złotym Wiekiem Anglii.

Nero

Hiszpański artysta Salva Ruano stworzył projekt Césares de Roma, w którym zrekonstruował twarze rzymskich cesarzy Nerona, Oktawiana Augusta i Kaliguli. Aby jak najdokładniej przekazać swój wygląd, artysta studiował monety ze swoim wizerunkiem i wszystkimi dostępnymi źródłami.

Nero został cesarzem, gdy miał 16 lat. Na początku swego panowania pokazał się jako powściągliwa i rozważna osoba, aw drugiej połowie tego okresu pokazał swoją autokratyczną naturę.

Oktawian August

Oktawian August był pra-bratanek Cezara i założyciel Cesarstwa Rzymskiego. Znacząco poszerzył granice państwa i został pierwszym cesarzem w nowoczesnym tego słowa znaczeniu.

Kaligula

Cesarz Gajusz Juliusz Cezar August August Germanik, nazywany Caligula, był okrutnym władcą tyranów, choć z początku okazywał się umiarkowanym i pobożnym człowiekiem. Rządził Imperium Rzymskim tylko przez 4 lata i został zabity podczas zamachu stanu w pałacu.

Mikołaj Cudotwórca (prototyp Świętego Mikołaja)

Chrześcijanie nazywają Świętego Mikołaja Cudotwórcą, na Wschodzie uważany jest za patrona podróżników, sierot i więźniów, a na Zachodzie wszystkich ludzi, ale więcej dzieci. Jest także typem Świętego Mikołaja.

W 2014 r. Brytyjscy naukowcy na czaszce zrekonstruowali wygląd św. Mikołaja. Jego wzrost wynosił około 168 cm, a jego głowa była okrągła i miała masywną szczękę.

Calpea, żył 7,5 tysiąca lat temu

W 1996 r. Na półwyspie Gibraltarskim znaleziono szczątki kobiety, która żyła 7,5 tysiąca lat temu w okresie neolitu. Otrzymała imię Calpea - nazwa skały, w której pochowano kobietę. Jej czaszka została zdeformowana, ale ostatnio przy pomocy nowoczesnych technologii naukowcy byli w stanie ją przywrócić i zrekonstruować wygląd Calpei w ciągu sześciu miesięcy. Odkryli, że jest brunetką o ciemnych oczach, która zmarła w wieku 30–40 lat.

Władca Sipana

W 1987 roku archeolog Walter Alva odkrył grobowiec na północy Peru, znany jako Władca Sipan. Pochowany został w nim wysoki rangą władca Mochik wraz z 8 osobami. W 2016 r. Antropologowie zrekonstruowali jego wygląd i stwierdzili, że Mochik cierpiał na zapalenie stawów i zmarł między 45 a 55 lat.

Maria Magdalena

W 2017 roku antropolog z Uniwersytetu w Wersalu, Philippe Charlier i ekspert sądowy Philippe Frosch, zrekonstruowali pojawienie się Marii Magdaleny. Aby odtworzyć jej wygląd, wykonali ponad 500 zdjęć czaszki pod różnymi kątami, a następnie stworzyli trójwymiarowy model komputerowy. Jednak według naukowców nie mają absolutnej pewności, że czaszka naprawdę należy do Marii Magdaleny.

Meritamon

Meritamon była królową starożytnego Egiptu i córką faraona Ramzesa II. Jej grób na początku XIX wieku odkrył Karl Lepsius. W 2016 r. Australijscy naukowcy z University of Melbourne zrekonstruowali głowę. Aby to zrobić, wykorzystali drukarkę 3D i tomograf komputerowy. Wydrukowanie fragmentów czaszki zajęło 140 godzin.

Robert I Bruce

Robert I Bruce był jednym z największych szkockich monarchów i założycielem dynastii Bruce. Dokonano wielu rekonstrukcji twarzy Roberta I Bruce'a. Naukowcy wysunęli hipotezę, że cierpiał na trąd, ale odmówili wyciągnięcia ostatecznego wniosku z powodu braku danych, dlatego odtworzyli wygląd monarchy na dwa sposoby: ze śladami choroby na twarzy i bez nich.

William Shakespeare

William Shakespeare jest uważany za jednego z największych dramaturgów na świecie. Po jego śmierci istniało wiele wątpliwości dotyczących autorstwa jego dzieł. Jednym z dowodów było to, że słownictwo dramaturga zawierało się w przedziale od 17 500 do 29 000 słów, ale nie było dowodów na jego wykształcenie.

W 1849 r. W Niemczech znaleziono maskę śmierci Szekspira. Na jego podstawie grupa brytyjskich antropologów z Dundee University odtworzyła jego twarz.

Gdybyś miał okazję porozmawiać z jedną z postaci historycznych, kto by to był?

Przypomnij sobie Kasia Tusk pokazała dziecko w mediach! Niecodzienny widok skomentowała nawet... Kinga Rusin

Jak informował portal "Zycie" Książę Karol w Milionerach! Uczestniczka nie wiedziała, co powiedzieć

Zycie pisał również o Zakaz handlu w niedzielę tymczasowo zniesiony! W te dni zrobimy swobodnie zakupy