Jeśli leżą zbyt długo, niepotrzebnie się gniotą. Przed praniem dobrze je wytrząśnij. Wiele kurzu i brudu odpada. Usuń wszelkie metalowe części. Jeśli zasłona jest zawieszona na metalowych kółkach lub ma przymocowane inne metalowe elementy, należy je usunąć przed praniem.

Mogą one zardzewieć i poplamić zasłony lub pociągnąć nieestetyczne nitki na tkaninie. Części plastikowe są w porządku, nie trzeba ich usuwać. Na wszelki wypadek umieść zasłony w siatce do prania, aby chronić tkaninę.

Co zrobić z uporczywą szarością firan?

Jeśli Twoje zasłony mają etykietę pielęgnacyjną, najpierw spójrz na nią: mówi ona dokładnie, co Twoje zasłony mogą, a czego nie mogą znieść. W przeciwnym razie możesz zwrócić uwagę na następujące punkty.

Pierz zasłony w temperaturze maksymalnie 30 stopni. Wybierz delikatny program prania z maksymalnie 800 obrotami. Nie wybieraj programu oszczędnościowego. Niski dopływ wody sprawia, że zasłony są pomarszczone.

Aby porządnie wybielić firanki bez wybielacza, namocz je najpierw na kilka godzin w misce z letnią wodą i dwiema szklankami sody oczyszczonej. Wypłucz i wrzuć do pralki wraz z jedną dawką aspiryny w proszku. Jeśli posiadasz Aspirynę w tabletce, rozkrusz ją.

Firanki nie nadają się do suszenia w suszarce. Nie tylko ryzykowałyby skurczenie się, ale wyszłyby całkowicie pomięte i pomarszczone. Najlepszą rzeczą, jaką możesz zrobić: strzepnij zasłony i powieś je ponownie wilgotne przy oknie i wygładź. Wyschną szybko, najdelikatniej i nadal będą roztaczać zapach świeżo wypranego prania.

Nie przegap: Z życia wzięte. "A nie mówiłam?! Twoja żona nie chce z nami mieszkać": Chce mieć własny pałac

Zerknij: Zaskakująca informacja o Danucie Martyniuk. Zenek nie wie, co będzie w przyszłości