Maria Dłużewska, wybitna aktorka, scenarzystka i dziennikarka, odeszła od nas w wieku 72 lat po długiej i heroiczej walce z chorobą. Ta smutna wiadomość została przekazana przez Dorotę Kanię w mediach społecznościowych w piątek, 10 maja 2024 roku.


Dłużewska, znana ze swoich niezapomnianych ról scenicznym, zwłaszcza w teatrze, była także cenioną scenarzystką i docenianą dziennikarką. W 2021 roku miała zaszczyt zasiadać w radzie programowej Polskiego Radia, choć jej pobyt tam był krótki, bo tylko miesiąc. Jej zasługi w kulturze nie ograniczały się jednak tylko do tych obszarów. Była aktywną członkinią NSZZ "Solidarność" i miała udział w kolportażu podziemnych wydawnictw, informuje Super Express.


Maria Dłużewska, ponadto, odegrała kluczową rolę w radiu Solidarność, gdzie redagowała i pisała, angażując się w ważne tematy społeczne i polityczne. Jej praca jako scenarzystki i autorki była wielokrotnie nagradzana, w tym dwukrotnie Główną Nagrodą Wolności Słowa przyznawaną przez Stowarzyszenie Dziennikarzy Polskich. Otrzymała też doroczną nagrodę MKiDN w kategorii „Film” od ministra kultury Piotra Glińskiego.


Nie tylko talent artystyczny, ale i zaangażowanie społeczne czyniły z Marii Dłużewskiej wyjątkową osobę. Była uhonorowana Krzyżem Oficerskim Orderu Odrodzenia Polski oraz Krzyżem Wolności i Solidarności za swoje zasługi dla Polski i społeczeństwa.


To też może cię zainteresować: Czarne chmury nad tym znakiem zodiaku. Maj zapowiada się jako bardzo trudny


Zobacz, o czym jeszcze pisaliśmy w ostatnich dniach: „Nie mam na to, by zjeść obiad, bo nic już nie zarabiam”. Krawiec ze stolicy ledwo wiąże koniec z końcem. Rzemieślnicy w Polsce mają mocno pod górkę