Jak przypomina portal "Super Express", w trakcie odbywającej się w środę 28 grudnia audiencji generalnej papież Franciszek wezwał wiernych do modlitwy za swojego poprzednika. Stan Benedykta XVI miał w ostatnich kilkunastu godzinach ulec pogorszeniu. Na co choruje emerytowany papież?

Niepokojące doniesienia z Watykanu

W środę 28 grudnia media obiegła informacja o pogarszającym się stanie zdrowia 95-letniego Benedykta XVI. Dyrektor biura prasowego Stolicy Apostolskiej Matteo Bruni zapewnił, że emerytowany papież jest pod stałą opieką personelu medycznego, a "sytuacja jest pod kontrolą".

W trakcie audiencji generalnej papież Franciszek zwrócił się do wiernych z prośbą, aby ci otoczyli modlitwą "bardzo chorego" Benedykta XVI, aby Bóg "go pocieszył i wspierał w jego świadectwie miłości Kościoła do samego końca". Po tem papież udał się do Ogrodów Watykańskich, gdzie przebywa jego poprzednik.

"Sytuacja jest z pewnością bardzo poważna" - stwierdził teolog Wolfgang Beinert, cytowany przez agencję dpa. Dodał, że na początku roku miał jeszcze kontakt listowny z emerytowanym papieżem, ale od kwietnia przestał odpisywać.

Choroba mocno zmieniła Benedykta XVI

Benedykt XVI został wybrany na Tron Piotrowy w 2005 roku, po śmierci Jana Pawła II. Po 8 latach pontyfikatu papież zdecydował się abdykować. Nie jest to zbyt częsta praktyka w Kościele katolickim. Wystarczy przypomnieć, że ostatni raz do abdykacji doszło 6 stuleci wcześniej. Po abdykacji Benedykt zamieszkał w domu w Ogrodach Watykańskich.

Jego zdjęcia sporadycznie pojawiały się w mediach społecznościowych. Widać na nich było jak na dłoni, jak wiek i choroby mocno odbiły się na emerytowanym papieżu. Benedykt XVI mocno schudł, jest przygarbiony, a na jego twarzy nie pojawia się uśmiech. Papież cierpi na postępujący paraliż.

Papież Franciszek i Benedykt XVI/YouTube @MJM Network
Papież Franciszek i Benedykt XVI/YouTube @MJM Network

Jeśli pojawią się kolejne informacje na temat stanu Benedykta XVI, z pewnością was o nich poinformujemy.

To też może cię zainteresować: Wyjawiono ostatnią wolę Emiliana Kamińskiego. Padły wyjątkowo poruszające słowa

Zobacz, o czym jeszcze pisaliśmy w ostatnich dniach: Zdjęcie 15-letniej Viki Gabor wywołała w sieci burzę. Jeden szczegół zwrócił uwagę wszystkich. O co dokładnie chodzi

O tym się mówi: Koszmarne sceny w trakcie ostatniego pożegnania. Żałobnicy nie kryją poruszenia