Portal „Bizblog” opublikował wywiad z specjalistą Szołajski Legal Group, mec. Marcinem Szołajskim odnośnie obecnej sytuacji frankowiczów. Mają oni nadzieję, że TSUE ostatecznie zniechęci banki od zastraszania klientów, którzy usiłują dochodzić swoich praw w sądzie, a takich jest coraz więcej.

Chodzi głównie o tzw. bezumowne korzystanie z kapitału i związanych z nimi opłat co banki wykorzystują jako straszaki. Trybunał w Strasburgu ma ogłosić swoją decyzję w tej sprawie w lutym, a kilka miesięcy później orzeczenie ma wydać TSUE.

Już teraz jednak specjaliści, w tym mec. Marcin Szołajski spodziewają się potwierdzenia, że banki naruszają dyrektywę konsumencką, która wyklucza uzyskiwanie korzyści oferując usługi lub towary.

Pieniądze/Youtube

W praktyce oznacza to, że takie banki będą mogły domagać się jedynie zwrotu kapitału od kredytobiorców. To będzie na pewno spora ulga dla frankowiczów, którzy musieli płacić dodatkowo nawet 30% kwoty udzielonej pożyczki.

„Jeśli bank ryzykował świadcząc usługi naruszając interesy klientów, to znaczy, że świadomie godził się ponieść konsekwencje takiej działalności. W razie stwierdzenia niezgodności z unijnymi przepisami bank nie może odnieść żadnej korzyści. Powinien odzyskać kapitały, ale nie może zarobić ani grosza” – uważa jednak mec. Marcin Szołajski.

Już w tej chwili sądy zawieszają powództwa banków, a kiedy wejdzie oficjalnie postanowienie będą mogły je automatycznie oddalać.

Zobacz, o czym jeszcze pisaliśmy w ostatnim czasie: Ważne zmiany w świadczeniu 500 plus dla seniora. Zmianie ulegnie próg dochodowy uprawniający do skorzystania ze świadczenia

Jak informował portal „życie.news”: Za starocie rodem z PRL-u można dziś zgarnąć niemal fortunę. Warto zajrzeć na strych lub do garażu dziadka. Antyki osiągają naprawdę zawrotne ceny

Ze świata znanych ludzi informowaliśmy o: Królowa Elżbieta II pozostawiła wiadomość dla księcia Williama. Treść liściku obiegła media. Te słowa poruszają

Sprawdź również ten artykuł: Kamień i zacieki w kabinie prysznicowej przyprawiają o zawrót głowy podczas sprzątania. Na uporczywe zabrudzenia sprawdzi się jeden magiczny środek