Jak podaje portal "Super Express", przez Europę przetacza się fala potężnych pożrów. Ekstremalnie wysokie temperatury przyczyniły się najpierw do wybuchu ognia na południu kontynentu, a potem w jego głębi. Pożary są coraz bliżej polskiej granicy. Z ogniem walczą obecnie Czesi i Niemcy. Płonie Czeska Szwajcaria, Saksonia i Brandenburgia. W akcji gaśniczej biorą udział też polscy strażacy.

Pożary w Czechach i Niemczech

Do wybuchu niebezpiecznych pożarów przyczynia się fala ekstremalnych upałów i towarzysząca im susza, choć część z nich została wywołana przez celowe podpalenie. Płoną lasy w Hiszpanii, Portugalii oraz w południowej części Francji. W ostatnich dniach pożary pojawiły się znacznie bliżej polskiej granicy.

Z potężnym pożarem mierzą się nasi południowy sąsiedzi. W płomieniach stanęła Czeska Szwajcaria. Jest to obszar znajdujący się blisko granicy z Niemcami i przeniesienie się ognia na kolejny kraj, było tylko kwestią czasu. Teraz z pożarami walczą strażacy z Czech oraz niemieckiej Brandenburgii i Saksonii.

Jak donosi niemiecki "Deutche Welle" na obszarze Brandenburgii ogień trawi obszar odpowiadający 1200 boiskom piłkarskim. Płoną tu zarówno lasy, jak i łąki. Sytuacja jest tu o tyle groźniejsza, że w tym miejscu znajdują sie liczne pozostałości po odbywających się w tym miejscu ćwiczeniach wojskowych.

Czesi walczą z pożarem Czeskiej Szwajcarii

W akcji gaszenia pożaru czeskim służbom pomagają Polacy. W akcję zaangażowali się zarówno strażacy, jak i policjanci. Do akcji ruszył polski śmigłowiec przystosowany do gaszeniu ognia z powietrza. Sytuacja jest bardzo poważna, bo ogniem zajęły się tysiące hektarów.

Niestety rozprzestrzenianiu się ognia pomagał ostatnio wiatr, który znacząco utrudniał akcję ratunkową i zapanowanie nad pożarem. Na ten moment wiatr ucichł, co ułatwia prowadzenie akcji gaśniczej. Strażakom nie sprzyja jednak ani teren, ani drzewostan, składający się ze stosunkowo łatwopalnych świerków i jodeł.

Myślicie, że i nam przyjdzie mierzyć się z podobnym zagrażeniem?

To też może cię zainteresować: Zaskakujące słowa padły na naukach przedmałżeńskich. Przyszłe pary młode nie pozostawiły na nich suchej nitki

Zobacz, o czym jeszcze pisaliśmy w ostatnich dniach: Wystarczy prosty zabieg, żeby hortensje były śnieżnobiałe. Co trzeba zrobić

O tym się mówi: Zaskakujące doniesienia na temat rozwodu Martyny Wojciechowskiej i Przemka Kossakowskiego. Nikt się tego nie spodziewał