Jak przypomina portal "Super Express", papież Franciszek od momentu zbrojnej agresji Rosji na Ukrainę, zabierał głos w tym temacie już kilkukrotnie. Niestety większość wypowiedzi Ojca Świętego wywoływała powszechne oburzenie. W jednym z wywiadów głowa kościoła zasugerował, że Rosja została sprowokowana do ataku "szczekaniem NATO pod jej drzwiami". Kolejna wypowiedź Franciszka również wywołuje spore emocje. Papież obwieszcza bowiem początek III wojny światowej.

Słowa papieża Franciszka wywołują emocje

W wywiadzie udzielonym na początku maja włoskiemu "Corriere della sera" papież Franciszek stwierdził, że Rosja mogła zostać niejako sprowokowana do ataku na Ukrainę, poprzez "szczekanie NATO pod jej drzwiami". Taka ocena sytuacji wywołała falę oburzenia na całym świecie, tym bardziej, że Franciszek nigdy nie potępił ani Rosji, ani Władimira Putina za atak.

Papież Franciszek/ YouTube @ Światowe Dni Młodzieży Kraków 2016 / World Youth Day #krakow2016
Papież Franciszek/ YouTube @ Światowe Dni Młodzieży Kraków 2016 / World Youth Day #krakow2016

Teraz Franciszek wrócił do swoich słów z początku ubiegłego miesiąca, wskazując, że powtórzył wówczas słowa, jakie od kogoś usłyszał. Ich autorem miał być jeden z przywódców, którego duchowny ocenia jako bardzo mądrego. W rozmowie z papieżem miał powiedzieć, że jego niepokój budzą poczynania NATO, które ma właśnie "szczekać u dzwi Rosji".

Jak relacjonuje papież, ów przywódca wskazywał, że takie zachowanie może doprowadzić do wojny i tak też się stało. Niestety Franciszek w dalszej części wypowiedzi nie wycofał się z tezy o sprowokowaniu wojny. Przyznał, że na pierwszy plan wysuwa się okrucieństwo i brutalność wojny, to nie należy zapominać o tym, że konflikt ten został "sprowokowany, albo nie zapobieżono mu".

Papież Franciszek/ YouTube @Dla Ciekawskich
Papież Franciszek/ YouTube @Dla Ciekawskich

Po raz kolejny papież Franciszek nie potępił postępowania Władimira Putina, choć zaznaczył, że "uproszczeniem i błędem" byłoby uznawanie, że popiera on rosyjskiego przywódcę.

Co sądzicie o najnowszych słowach papieża Franciszka?

To też może cię zainteresować: Andrzej Duda nie ma wątpliwości. Polska musi zrobić wszystko, aby w polskich miastach nie powtórzyła się historia z ukraińskiej Buczy

Zobacz, o czym jeszcze pisaliśmy w ostatnich dniach: Pewna panna młoda mocno wyśmiana przez internautów. Wszystko za sprawą spektakularnej sukni ślubnej. Kreacja wyjątkowo nie spodobała się komentującym

O tym się mówi: Popularny artysta nie szczędzi miłych słów Viki Gabor. Ma czekać ją wspaniała przyszłość w przemyśle muzycznym