Wielu z nas chętnie kupuje mięso drobiowe. Pierś z kurczaka jest jednym z ulubionych mięs Polaków. Potrafimy przyrządzać je na wiele sposobów.
Uważa się też, że mięso drobiowe jest jednym ze zdrowszych rodzajów mies.
Przed przyrządzeniem potrawy wielu z nas myje mięso. Jak się jednak okazuje, skutki mycia drobiu mogą być fatalne. Co takiego może się stać?
Nigdy nie myj mięsa z kurczaka
Myślisz, że umycie mięsa drobiowego to jeden z etapów przygotowania go do spożycia, dzięki któremu pozbędziesz się bakterii? Jesteś w błędzie.
Przede wszystkim jeśli robisz to pod bieżącą wodą, możesz pochlapać naczynia, które leżą w okolicy. Wtedy mimo umycia mięsa bakterie osadzą się np. na naczyniach czy sztućcach. Zaczynają rozwijać się, a nasz kontakt z przedmiotami, na których są obecne, może skończyć się m.in. zatruciem pokarmowym.
Gdy drobne krople wody rozpryskują się wokół zlewu, roznosimy bakterie po kuchni – nawet na metr od zlewu. Jak twierdzi profesor Jennifer Quinlan z Wydziału Nauk o Żywieniu z Uniwersytetu Drexel, umycie mięsa przed jego przyrządzeniem nie jest dobrym pomysłem.
Mrożone mięso powinno się przyrządzić jak najszybciej po wyjęciu z zamrażarki – bakterie rozwijają się w temperaturze od 5 do 60 stopni Celsjusza, więc mięso zamrożone nie jest wolne od bakterii, lecz nie mają one możliwości rozwijania się. Drób stanie się wolny od bakterii dopiero po obróbce termicznej w temp. powyżej 70 stopni Celsjusza.
Dlatego tak ważne jest, by przygotować mięso na gorąco – bakterie, które mogą nam zaszkodzić, zostaną zgładzone w obróbce termicznej, a te które rozniesiemy po kuchni, będą się rozwijać w dogodnej dla siebie temperaturze.
Pamiętaj, by nie myć mięsa przed przyrządzaniem.
Przypomnij sobie o… TRENUJ W DOMU PODCZAS NARODOWEJ KWARANTANNY. KASIA TUSK ZACHĘCA DO AKTYWNOŚCI FIZYCZNEJ
Jak informował portal Życie: OLGA TOKARCZUK NA TEMAT PANDEMII KORONAWIRUSA. „TERAZ NADEJDĄ NOWE CZASY”
Portal Życie pisał również o… CZY KSIĄŻĘ WILLIAM I KSIĘŻNA KATE BĘDĄ MIELI KOLEJNE DZIECKO? TO JUŻ PEWNE