26 grudnia w drugi dzień świąt w porze największej oglądalności na TVP2 wyemitowano benefis Zenka Martyniuka. Uroczystość tłumnie zgromadziła widzów przez telewizorami.
"Benefis Zenka Martyniuka wygrał w cuglach i był najbardziej oglądaną pozycją Świąt Bożego Narodzenia. 3,9 mln widzów! Dziękujemy" - napisał Jacek Kurski na Twitterze.
W minionym roku Zenek Martyniuk obchodził trzydziestolecie działalności artystycznej. Popularny wokalista w 1989 roku wraz z Mariuszem Anikiejem założył zespół disco polo "Akcent". Z tej okazji zorganizowano benefis, który odbył się w Operze i Filharmonii Podlaskiej w Białymstoku. Odśpiewano tam największe hity muzyka. Na scenie pojawiły się gwiazdy, takie jak Francesco Napoli, Lombard, Wojciech Gąssowski, Ich Troje czy Izabella Trojanowska. Koncert trwał dwie godziny.
Afera o benefis Zenka Martyniuka w programie Magdaleny Ogórek
Pod koniec odcinka programu "Studio Polska" wyemitowanego 28 grudnia Magdalena Ogórek wraz z Jackiem Łęskim zacytowali posty opublikowane na Twitterze, w których rozpętała się dyskusja na temat wysokiej oglądalności benefisy z okazji 30-lecia działalności artystycznej Zenona Martyniuka.
"Muzyka disco polo jest muzyka ludową i zawsze taka muzyka była. (...) Natomiast ja mam wielkie wątpliwości, czy taka muzyka powinna być istotą misji telewizji publicznej" - napisał Robert Tekieli z "Gazety Polskiej".
Po tym komentarzu rozpoczęły się dyskusje na ten temat. Robert Telus, poseł PiS odpowiedział:
"Nie wiem, czy powinna być istotą, ale ludzie tego słuchają, ludzie tego chcą. Jeżeli cztery miliony słuchały benefisu, to znaczy, że ludzie tego chcą."
Niespodziewanie głos zabrał również Adam Borowski, kandydat z listy PiS:
"Panie pośle, stanowczy sprzeciw. Oczywiście, że będzie go słuchać o wiele więcej ludzi. Proszę pana, w Polsce tylu bohaterów nie ma filmu, biografii, które warto, żeby Polska poznała, (...) a robimy film za publiczne pieniądze o Zenku" - wyjaśnił Borowski.
"Ja bym chciał obejrzeć filmy o naszych bohaterach. Gdyby to robiła stacja, która chce na tym zarobić, OK. Natomiast telewizja ma misję" - dodał.
Awantura o Tokarczuk
Goście zaproszeni do studia dyskutowali o obecności tematu sukcesu noblowskiego Olgi Tokarczuk w mediach publicznych.
"Znacznie było więcej Zenka niż Olgi Tokarczuk i to jest problem" - powiedzial Wincenty Elsner z SLD.
Poseł Telus zażartował na to:
"A co śpiewa? To może na sylwestra zaprosimy?"
Głos w tej sprawie postanowiła również zabrać Agnieszka Wojciechowska van Heukelom, szefowa Europejskiego Centrum Inicjatyw Obywatelskich:
"To, że Olga Tokarczuk ubrała się a la Maria Curie-Skłodowska i próbowała udawać damę, to jedno. (...) Proszę mi nie mówić, szczególnie, że jestem filologiem, że mam szanować Olgę Tokarczuk. Nie szanuję i nie będę. (...) Nie szanuję Tokarczuk. Nie jest wielka, nie odpowiada mi, a w dodatku szkaluje Polskę"
TVP pracuje nad filmową biografią Zenka Martyniuka
Już 14 lutego 2020 roku zapowiadana jest premiera filmu "Zenek", którego produkcją zajmuje się TVP. Inspiracją do jego stworzenia była biografia Zenona Martyniuka, chłopaka z podlaskiej wsi, któremu udało się spełnić wielkie marzenia i dawać ludziom radość poprzez swoją muzykę. Film ukazuje jego drogę do sukcesu, który osiągnął dzięki ciężkiej pracy.
Zobacz także: ZENEK MARTYNIUK O SWOICH PRZECIWNIKACH: "ROBIĘ SWOJE I NIE PRZEJMUJE SIĘ HEJTERAMI". NIE SŁAGNĄ EMOCJE WOKÓŁ KRÓLA DISCO POLO
Może zainteresuje Cię to: SPÓR O TO, GDZIE MA ODBYĆ SIĘ TRANSMISJA WRĘCZENIA NAGRODY NOBLA DLA OLGI TOKARCZUK. TVP ODPOWIADA W TEJ SPRAWIE
Na portalu "Życie" informowaliśmy o: POPULARNA SIEĆ TELEFONII KOMÓRKOWEJ ZMIENIA CENNIK. BĘDZIE DROŻEJ