Magda Gessler w każdym z wywiadów podkreśla, że jest bardzo dumna ze swoich dzieci. Jak się okazuje, Tadeusz i Lara także. Mimo iż Lara nie ogłada telewizji od 12 lat, to tak samo jak brat, uważa że program „Kuchenne rewolucje” jest bezkonkurencyjny.

“Mama jest bezkonkurencyjna. Nikt na świecie nie zrobił tylu rewolucji co ona. To ewenement! Jej program nie jest tylko o gotowaniu. Jest o nas, ludziach. I chyba to jest sedno sukcesu.
To takie prześwietlenie polskiego społeczeństwa.”- mówi syn Magdy, Tadeusz.

Podobnie jak mama, dzieci Magdy Gessler kochają gotować. Magda Gessler jest z nich dumna. Jak sama przyznaje, jej dzieci wprowadzają do kuchni pewną nowość, z której uczy się sama restauratorka.

Magda: Jestem najbardziej wzruszoną i dumną matką, kiedy widzę i słyszę o kuchennych dokonaniach swoich dzieci. Nigdy w życiu nie popychałam żadnego, żeby szło moją drogą. Trzymali się z dala, Tadeusz studiował psychologię, Lara socjologię. Mądre kierunki, dalekie od kuchni. Tym bardziej jestem wzruszona, że wrócili do tego, w czym wyrośli. Może nie mieli od tego ucieczki? Był to rodzaj przeznaczenia (śmiech)… Wiele się uczę od Tadeusza i Lary. To nowe pokolenie, z nową wizją i pomysłami. A ja uwielbiam łączyć tradycję z nowoczesnością. – powiedziała restauratorka.

Opowiadając o swojej relacji z dziećmi, Magda Gessler przyznała, że jej największym kuchennym autorytetem jest jej syn Tadeusz.

„ Tadeusz jest dla mnie autorytetem kulinarnym i człowiekiem, z którym zawsze mogę rozmawiać przez telefon trzy godziny o jedzeniu.”- powiedziała.

Jak się dowiadujemy, Tadeusz i Lara nie jedzą mięsa. Oboje twierdzą, że wpływa to pozytywnie na zdrowie i samopoczucie obojga. Dzięki temu, że dzieci Magdy Gessler unikają produktów mięsnych, restauratorce udało się schudnąć 13 kilogramów.

„Nie jestem wegetarianką, ale dzięki nim bardzo rzadko sięgam po mięso. To, że schudłam 13 kilogramów, również zawdzięczam moim dzieciom. Dyscyplina Tadeusza i Lary dużo mi daje.”- zdradziła.

Przypomnij sobie o... CZY KTOŚ MOŻE ZASTĄPIĆ MAGDĘ GESSLER? MAMY ODPOWIEDŹ RESTAURATORKI