W piątek 10 kwietnia wprowadzono w życie nowe 500 plus. To program dedykowany dla uczestników terapii zajęciowych, środowiskowych domów samopomocy, dziennych domów pomocy społecznej czy zajęć rewidacyjno-wychowawczych.

Świadczenie otrzymają również wychowankowie specjalnych ośrodków szkolno-wychowawczych i wychowawczych.

Komu przysługuje świadczenie i w jakiej wysokości?

Nowe 500 plus to świadczenie w wysokości 500 złotych miesięcznie na jedną osobę niepełnosprawną. Będzie ono wypłacane przez okres nie dłuższy niż trzy miesiące.

Aby otrzymać pieniądze trzeba będzie spełnić kilka waruków.

Mianowicie chodzi o brak możliwości korzystania z zajęć rehabilitacyjnych w zawieszonej placówce przez minimum pięć dni w miesiącu.

Świadczenie przysługuje osobom posiadającym aktualne orzeczenie o stopniu niepełnosprawności oraz opiekunom osób, które takie posiadają przed ukończeniem 16. roku życia.

Podobnie jak w przypadku zwykłego 500 plus nie są wymagane kryteria dochodowe, a świadczenie nie podlega opodatkowaniu.

Pieniędzy nie otrzymają jedynie osoby pobierające dodatkowy zasiłek opiekuńczy z pakietu antykryzysowego.

Jak złożyć wniosek o nowe 500 plus?

Aby ubiegać się o nowe 500 plus trzeba wypełnić wniosek wskazując na ośrodek, z którego usług korzystano, ale jego działalność została zawieszona.

Od 4 września 2020 roku będzie można przesłać dokumenty przez System Obsługi Wsparcia lub pocztą do miejscowego centrum pomocy rodzinie czy innej placówki wskazanej przez powiat.

Polecamy także: CZY ŚWIADCZENIA 500 PLUS MOGĄ BYĆ WSTRZYMANE PRZEZ EPIDEMIĘ. PREMIER MATEUSZ MORAWIECKI WSZYSTKO WYJAŚNIŁ

Może zainteresuje Cię to: NA JAKIE ŚWIADCZENIE MOŻE LICZYĆ ZARAŻONY KORONAWIRUSEM ROLNIK? TEGO SIĘ NIE SPODZIEWALIŚMY

Na portalu "Życie" pisaliśmy o: MINISTER ZDROWIA WYPOWIEDZIAŁ SIĘ NA TEMAT CEN MASECZEK OCHRONNYCH. PONINFORMOWAŁ CZY BĘDĄ DOSTĘPNE PRZEZ INTERNET