Forum Ekonomiczne w Małopolskiej Strefie Spotkań debatowało podczas XXX spotkania o III Igrzyskach Europejskich. Gospodarzem miała zostać Małopolska i Kraków. Decyzja, mimo szansy na zorganizowanie wspaniałego przedsięwzięcia, spotkała się z falą krytyki. Przeciwnicy organizacji igrzysk argumentują brak poparcia prawdopodobieństwem pogłębienia kryzysu związanego z koronawirusem.

Decyzja została przyznana przez Stowarzyszenie Europejskich Komitetów Olimpijskich. Województwo Małopolskie i Miasto Kraków otrzymały prawo do organizacji III Igrzysk Europejskich w 2023 roku. Istotny jest fakt, że decyzja została podjęta przed wybuchem epidemii COVID-19, która zmieniła drastycznie funkcjonowanie społeczeństwa i gospodarki krajowej i globalnej. Stowarzyszenie Miasto Wspólne nie popiera organizacji Igrzysk. Uważa, że tak kosztowna organizacja imprezy mogłaby mieć negatywny wpływ na już odczuwalny kryzys wywołany pandemią. Stowarzyszenie wystosowało do prezydenta Krakowa Jacka Majchrowskiego apel o rezygnację z organizacji Igrzysk Europejskich w 2023 roku. Podkreślano w nim, że decyzja o organizacji tej imprezy została podjęta bez udziału mieszkańców i już w referendum pare lat wcześniej głosujący w 70 procentach opowiedzieli się przeciwko organizacji podobnego wydarzenia.

Prezydent Krakowa Jacek Majchrowski wyjaśnia, że do czasu Igrzysk jeszcze trzy lata - ,,Jeżeli przyjmiemy założenie, które było uzgodnione z rządem, że inwestycje związane z tą imprezą będą finansowane przez państwo, to wolę, by tak się stało, a nie wykonywać ich z funduszy miasta. Po drugie, jeżeli mamy rozkręcać turystykę, to igrzyska będą jednym z takich elementów”
Tomasz Leśniak związany z reprezentacją polskiej piłki nożnej ,,od kuchni” jest negatywnie nastawiony do organizacji Igrzysk. Jego zdaniem w dobie kryzysu może zabraknąć pieniędzy na obiekty sportowe. Jednak Marszałek Małopolski przypomina o tym, że obiekty takowe już istnieją, co ogranicza koszty związane z organizacją Igrzysk Europejskich. Również podkreśla, że infrastruktura i poprawa komunikacji w regionie także się polepszy, a to wszystko za sprawą listu intencyjnego z udziałem ministra infrastruktury Andrzeja Adamczyka, zakładającego poprawę szlaków drogowych i kolejowych, a także przepustowości lotniska w Balicach. Część inwestycji już jest realizowanych w ramach Programu Budowy Dróg Krajowych i Krajowego Programu Kolejowego.

Kolejny sprzeciw z organizacją imprezy jest związany z wypowiedzią Kamila Maczuga, aktywisty LGBT, członka Zarządu Okręgu Krakowskich struktur Partii Razem. Zainicjował on petycję skierowaną do organizatorów Igrzysk Europejskich.
,, Małopolska jest jednym z regionów, który przyjął homofobiczną rezolucję, deklarując się jako strefa wolna od “ideologii” LGBT, a teraz zostali wybrani na gospodarza Igrzysk Europejskich w 2023 roku. Chcemy mieć pewność, że wszyscy sportowcy, goście oraz polska społeczność LGBT przed, w trakcie i po igrzyskach mają zapewnione bezpieczeństwo i należyty szacunek.. Dlatego wzywamy Stowarzyszenie Europejskich Komitetów Olimpijskich do potępienia homofobii i transfobii w Polsce oraz zapewnienia bezpieczeństwa igrzysk dla wszystkich - mówi Kamil Maczuga.

Już 21 dyscyplin olimpijskich i 6 nieolimpijskich jest proponowanych do rozegrania na Igrzyskach. Pełna lista ma być opublikowana we wrześniu.

Może cię zainteresować także: Gdańskie Centrum Oświadczeń informuje: to ostatnie dni na złożenie wniosku o stypendium szkolne

W tym tygodniu także: Pomorskie: nowe zakażenia w województwie, najwięcej ponownie w Gdańsku. Służby sanitarne podały nowe dane