Już od kilku dni Małopolska walczy z powodzią po długich ulewach, które spowodowały niebezpieczny wzrost poziomu wód w rzekach.

Jedne z najgorszych skutków powodzi dotknęły Łapanów gdzie skala zniszczeń jest ogromna. Woda zniszczyła tam dwa kościoły, centrum kultury, żłobek oraz dobytek wielu mieszkańców.

Niestety to jeszcze nie koniec zagrożenia. Małopolski Urząd Marszałkowski poinformował o spodziewanym na rzece Wisła wzroście poziomu wody.

„Na Wiśle na odcinku Karsy – Szczucin w ciągu najbliższej doby obserwowane będzie przemieszczanie się kulminacji fali wezbraniowej" - informuje Małopolski Urząd Marszałkowski.

Obecnie obowiązują alarmy przeciwpowodziowe w powiecie bocheńskim i oświęcimskim oraz gminach Raciechowice, Jodłownik, Kamienica, Dobra, Bukowina Tatrzańska.

fot. bochnianin.pl

Poprawa sytuacji

Nie we wszystkich miejscach sytuacja jest negatywna. Specjaliści prognozują spadek poziomu wody ze stanu alarmowego do ostrzegawczego na Małej Wiśle w Jawiszowicach oraz Rabie w Proszówkach.

Przypomnij sobie o: Ruszają kontrole w komunikacji miejskiej. Za brak maseczki dostaniemy naprawdę spory mandat. Ile to może kosztować

Jak informował portal Życie: Dzisiaj dalej deszczowo. Co jeszcze zapowiadają prognozy na środę

Portal Życie Kraków pisał również o: Będą utrudnienia na alei Pokoju i wyłączony ruch tramwajowy. Ile czasu to potrwa