Przed ślubem mieszkaliśmy w sąsiednich wioskach, a po ślubie przeprowadziłam się do domu męża. Dom był przestronny, gospodarstwo rozległe, ale było jedno "ale" - w domu z moim mężem mieszkała jego siostra, jego rodzice wybudowali im jeden dom dla dwojga i w efekcie była taka "dwuwładza" dwóch współwłaścicieli.

W rodzinie Aleksandra nie ma zwyczaju, aby kobiety pracowały, więc od razu powiedziano mi, że zadaniem kobiety jest prowadzenie domu, a zadaniem mężczyzny jest zarabianie pieniędzy.

Przed moją przeprowadzką gospodarstwo domowe spoczywało na barkach mojej szwagierki, ale wraz z moim przyjazdem cała machina z ogrodem warzywnym, drobiem i zwierzętami płynnie przeszła na mnie.

Działo się to dosłownie przez miesiąc, podczas którego Natalia wprowadzała mnie na bieżąco, co, jak i ile. Potem dopiero zaczęła rozdawać "zlecenia" na prace i sprawdzać ich jakość.

Nie skarżyłam się Aleksandrowi i rodzicom, starałam się dopasować do zasad panujących w rodzinie męża. Pracował całymi dniami, naprawdę dobrze zarabiał, i to na wiele sposobów, pracował dla rolników swoim traktorem i kombajnem, odsprzedawał samochody, handlował produktami naszej "agrofirmy", krótko mówiąc, uniwersalny menadżer.

Jak można się domyślić, miałam co robić. Na początku domem i gotowaniem zajmowała się szwagierka, ale potem i to "szczęście" stało się moje, jeśli nie w całości, to w siedemdziesięciu pięciu procentach. Kiedy Aleksander wracał wieczorem do domu, zaczynała narzekać, że dom jest brudny, nie może wstać, a ja jestem zbyt leniwa, by podnieść szmatę.

Mój mąż był w złym nastroju, a szwagierka przekonała go, że to ja jestem winna "brudu", mimo że wczoraj sprzątała Natalia. Ale musiałam posprzątać, nakryć do stołu, pozmywać naczynia, bo szwagierka czuła się "naprawdę źle".

I tak to trwało, szwagierka zaczęła wymyślać różne wymówki na swoje wielkie zapracowanie, a ja miałam coraz więcej pracy.

To prawda, kiedy zaszłam w ciążę, obciążenie zmniejszyło się, ale nie zniknęło całkowicie, już z okrągłym brzuchem opiekowałam się żywym inwentarzem, i robiłam wiele innych rzeczy. A mój mąż, choć zarabiał, ale praktycznie mi nie pomagał, stał się jak właściciel ziemski do poddanego, a im dalej, tym gorzej.

On i szwagierka razem po prostu mnie gnębili, zarówno słowem, jak i czynem. Po porodzie miałam dwa miesiące "wakacji", a potem znowu zaczęłam słyszeć kuksańce i oburzenie, że nie zrobiłam tego czy tamtego.

Pewnego dnia, gdy Natalia po raz kolejny mnie "zaatakowała" i zażądała, abym w porze obiadowej wydoiła krowy, nie wytrzymałam. Mój synek marudził, ząbkował i nie chciał zejść mi z rąk, ale szwagierka nie zwracała uwagi na te "drobiazgi".

Wtedy po prostu ją odesłałam, wrzuciłam kilka rzeczy do torby i pojechałam do rodziców. Pamiętam, że miałam wtedy szczęście, bo gdy tylko wyszłam na autostradę, dogonił mnie autobus, a kierowca, widząc, że idę z dzieckiem i torbą, zwolnił. Czterdzieści minut później byłam już w domu.

Niczego nie ukrywałam, powiedziałam wszystko tak, jak było. Twarz mojego ojca pociemniała i nic nie powiedział, ale moja matka potrząsnęła rękami i wykrzyknęła:

- Córeczko, dlaczego nic nie powiedziałaś!

Ojciec powstrzymał jej emocje:

- Dość, nie biadol! Dzięki Bogu, zrozumiała, wróciła do domu, załatwimy to, nie będzie gorzej niż tam!

Mój ojciec ma dość trudny charakter, ale przyjął moje problemy jako swoje, nie napominał mnie, mówiąc, że mam męża, jestem dużą dziewczynką... Jako dziecko zawsze się go bałam, ale kiedy stało się to, co się stało, zrozumiałam, że zrobiłby dla mnie wszystko.

Następnego dnia przyjechał Aleksander i próbował, jak zwykle, nakrzyczeć na mnie i "postawić mnie do pionu", ale spotkał się z upomnieniem ze strony mojego ojca:

- Jeśli jeszcze kiedykolwiek cię tu zobaczę, będziesz zdany na siebie!

Ważka pięść, która pojawiła się przed nosem Aleksandra, zakończyła tekst, a on szybko wycofał się do swojej siostry.

Jak oni tam teraz żyją i kto doi im krowy, karmi kury, króliki i kopie ziemniaki, to mnie w ogóle nie interesuje. Mieszkam z rodzicami i wiem, że przynajmniej na razie to najlepsze miejsce dla mnie i mojego syna.

Zerknij: Z życia wzięte. "Twoje dzieci traktują mnie jak obcą. To jest właśnie twoje wychowanie": Powiedziała mi mama

O tym się mówi: 39-letnią Natalię odnaleziono w lesie. Kierowała się w życiu wzruszającą dewizą