Jak podaje portal "Pikio", naukowcy z University of British Columbia w Vancouver zdecydowali się sprawdzić, czy umierający ludzie słyszą, co do nich mówimy, nawet jeśli w żaden sposób nie reagują. Badania zakończyły się jednoznacznym wynikiem.

Badanie

W trakcie badania naukowcy wykorzystali specjalne czepki z 64 elektrodami. Urządzenie rejestrowało fale mózgowe, w trakcie słuchania serii dźwięków. Opublikowano wyniki badań. Są jednoznaczne i nie pozostawiają złudzeń.

Wyniki i opis przeprowadzonego przez kanadyjskich badaczy badania opublikowane zostały w czasopiśmie "Scientifi Reports". Wzięło w nim udział 8 pacjentów hospicjów, a także 17 zdrowych wolontariuszy. Testy przeprowadzono na przestrzeni 2013-2017.

Uczestnicy nosili czapkę z 64 elektrodami, które mierzyły fale mózgowe w czasie słuchania dźwięków. W czasie zmiany dźwięku, zdrowi wolontariusze mieli za zadanie nacisnąć przycisk. Pacjenci hospicjów mieli wskazać, ile razy nastąpiła zmiana.

Naukowcy oświadczyli, że aktywność mózgu zdrowych uczestników badania oraz pacjentów z hospicjum była zbliżona do aktywności mózgu pacjentów, którzy nie reagowali na bodźce.

Pixabay

Wyniki badań

"To zachęcający znak, że przynajmniej mózg reaguje i przetwarza w pewnym stopniu informacje słuchowe, które otrzymuje" - przekazała Elizabeth Blundon w rozmowie z CBC. Zaznaczyła, że nie jesteśmy w stanie stwierdzić, czy umierający rozumieją słowa, jakie do nich mówimy, ani kto je wypowiada.

Nie ulega jednak wątpliwości, że słyszą wszystko, co do nich mówimy. Elizabeth Blundon, pod której kierownictwem odbywał się projekt, potwierdziła, że zmysł słuchu jest ostatnim, jaki tracimy przed śmiercią.

focus.pl

To też może cię zainteresować: Koronawirus na weselu. Wykryto jedno z największych ognisk COVID-19 w całym regionie, prawie 1000 osób na kwarantannie

Zobacz, o czym jeszcze pisaliśmy w ostatnich dniach: W jednej z polskich miejscowości z koronawirusem przegrało dwóch księży. Zarażonych może być więcej

O tym się mówi: Wyciekły tajne dane dotyczące pracowników TVN. Jest wśród nich cennik Kuby Wojewódzkiego. Kwoty są niebotyczne